נוף ילדות שוכן ב"מקווה ישראל"  -  כפר ירוק ופסטורלי שמספר סיפור היסטורי, חינוכי וחקלאי.
המיקום המיוחד הזה עוטף את נוף ילדות ומאפשר לילדינו לחוות קשר קרוב ואמיץ עם הטבע, הצומח והחי.

בלב גוש דן, בכניסה לחולון, שוכן לו כפר צרפתי פסטורלי קטן מן המאה ה-19. זהו מקווה ישראל, המביא את סיפורו של בית הספר החקלאי הראשון בארץ ישראל ושלזכותו יש לזקוף פרקים רבים וחשובים בכל תחומי העשייה הציונית: בחקלאות, בחינוך, בהגנה, בעלייה ובקליטה. בשנת 1870 הוקם בית הספר על ידי קרל נטר, מזכיר חברת “כל ישראל חברים” (אליאנס) בפאריס, במטרה לשמש מוסד חינוכי שבו ילמדו בני ישראל את עבודת האדמה וממנו יצאו להקים ישובים חקלאיים בכל רחבי הארץ.הסיפור המרתק על הקמת כפר הנוער החקלאי מקווה ישראל מתחיל במכתב של קבוצת צעירים ירושלמים אל הארגון היהודי-צרפתי 'כל ישראל חברים'. במכתבם משנת 1867 הביעו הצעירים את נכונותם לעבוד את האדמה, אם הממשלה העותומאנית תרשה להם לרכוש קרקעות. במכתבם כתבו: "איננו מבקשים לחם חסד – אלא עבודה". בעקבות פנייתם נשלח לארץ המזכיר קרל יעקב נטר, לבדוק את המצב בשטח ולגבש המלצות לפעולה. נטר חזר לפריז עם המלצה חד משמעית – חיוני ביותר להקים בארץ מסגרת חינוכית שתעניק לצעירים הכשרה חקלאית. מרגע זה ואילך התגייס נטר למשימה באופן אישי. בדו"ח הנרגש שהגיש להנהלת הארגון כתב: "בקבלכם את תכניתי זו תתנו לחם וחיים למשפחות רבות של יהודים ותכינו מקום מקלט לאלפים מאחינו אשר יצטרכו לברוח מפני שנאת הגויים… מה שנראה היום כחלום – יהיה מחר מציאות" .

על מבני בית הספר מן המאה ה-19 בוצעו עבודות שימור. ליד שער ירושלים פסלים חדשים המספרים את סיפור פגישת הרצל עם הקיסר הגרמני וילהלם השני, שדרת דקלים מפורסמת, פיקוס בנגלי ליד בית הכנסת הבולט בייחודו הארכיטקטוני, מרתפי יין אפלוליים חצובים באבן. ישנם גם סדנת מכניקה משוחזרת בה הומצאה בשנת תש”ח ה”דווידקה” המפורסמת – המרגמה הישראלית הראשונה, וגן בוטני עשיר ובו אוסף עצים ושיחים נדירים בארץ ישראל.


x
סייען נגישות
הגדלת גופן
הקטנת גופן
גופן קריא
גווני אפור
גווני מונוכרום
איפוס צבעים
הקטנת תצוגה
הגדלת תצוגה
איפוס תצוגה

אתר מונגש

אנו רואים חשיבות עליונה בהנגשת אתר האינטרנט שלנו לאנשים עם מוגבלויות, וכך לאפשר לכלל האוכלוסיה להשתמש באתרנו בקלות ובנוחות. באתר זה בוצעו מגוון פעולות להנגשת האתר, הכוללות בין השאר התקנת רכיב נגישות ייעודי.

סייגי נגישות

למרות מאמצנו להנגיש את כלל הדפים באתר באופן מלא, יתכן ויתגלו חלקים באתר שאינם נגישים. במידה ואינם מסוגלים לגלוש באתר באופן אופטימלי, אנה צרו איתנו קשר

רכיב נגישות

באתר זה הותקן רכיב נגישות מתקדם, מבית all internet - בניית אתרים. רכיב זה מסייע בהנגשת האתר עבור אנשים בעלי מוגבלויות.