מהי השיטה המונטסורית?מהי השיטה המונטסורית?

מריה מונטסורי, אשה פורצת דרך, הרופאה הראשונה באיטליה ופרופסור לאנתרופולוגיה פדגוגית, פיתחה בראשית המאה ה-20 שיטת לימוד וחינוך ייחודית, שבבסיסה התאמה של קצב הלימוד ואופן הקניית הידע לקצב ההתפתחות הפיזית והרגשית של הילד.

התפיסה העומדת בבסיס גישת החינוך היא כי: "על החינוך לעשות שימוש בכוחותיו הפנימיים של הילד על מנת שהוא- יוכל להדריך את עצמו".
ואכן, הדגש בגישה זו אינו במבוגר המחנך או בתוכן הלימודי כי אם בילד עצמו ובתהליך יצירת הקשר שבין הילד לבין התכנים השונים אליהם הוא נחשף.
קשר שמוביל למימוש הפוטנציאל הטמון בכל ילד וילדה.

הגישה נבנתה מתוך הבנה וחקירה של אינסטינקט הלמידה של הילד ותחת ההנחה שכל ילד מעצם טבעו הינו אוטודידקט.
מתוך כך, מציעה שיטת מונטסורי שילוב ייחודי של תכנון לימודי מצד אחד (תכנון קפדני ומדוקדק של הסביבה החינוכית, עזרי הלימוד, תחומי הלימוד וכו') לחופש בחירה מצד שני.
הבחירה החופשית של תכני הלימוד מעודדת עצמאות ואחריות, למידה עמוקה מתוך הנעה פנימית ותורמת לבניית תחושות ביטחון וערך עצמי גדולות.
כיתות מונטסורי הינן רב גילאיות והטרוגניות. הן פועלות בתוך אווירה חמה, ביתית ובתנועה של שיתוף פעולה בין הבוגרים לצעירים.
הילדים מתמסרים לעבודתם, באופן בלתי תחרותי, שלא על מנת לקבל פרס (קרי ציון), שכרם- בהנאתם.

החינוך עפ"י מונטסורי מהווה לימוד שלם וכוללני המקיף את כל תחומי ההתפתחות של הילד: אינטלקטואלית, חברתית, רגשית, גופנית ורוחנית.
תחומי הלימוד המאורגנים בתוך הסביבה החינוכית כוללים: תרגילי חישה, חיים מעשיים, מתמטיקה, לשון, גיאוגרפיה, בוטניקה, זואולוגיה ולימודי תרבות.


x
סייען נגישות
הגדלת גופן
הקטנת גופן
גופן קריא
גווני אפור
גווני מונוכרום
איפוס צבעים
הקטנת תצוגה
הגדלת תצוגה
איפוס תצוגה

אתר מונגש

אנו רואים חשיבות עליונה בהנגשת אתר האינטרנט שלנו לאנשים עם מוגבלויות, וכך לאפשר לכלל האוכלוסיה להשתמש באתרנו בקלות ובנוחות. באתר זה בוצעו מגוון פעולות להנגשת האתר, הכוללות בין השאר התקנת רכיב נגישות ייעודי.

סייגי נגישות

למרות מאמצנו להנגיש את כלל הדפים באתר באופן מלא, יתכן ויתגלו חלקים באתר שאינם נגישים. במידה ואינם מסוגלים לגלוש באתר באופן אופטימלי, אנה צרו איתנו קשר

רכיב נגישות

באתר זה הותקן רכיב נגישות מתקדם, מבית all internet - בניית אתרים. רכיב זה מסייע בהנגשת האתר עבור אנשים בעלי מוגבלויות.