עמוד ראשי > על מיקווה ישראל

מונטסורי | נוף ילדות | מיקווה ישראל  |  בית הספר המונטסורי ללימודי הסביבה | 

על מקווה ישראל   

בית הספר שוכן ב"מקווה ישראל" זהו מתחם כפרי ירוק ופסטוראלי מקום שמסמן סיפור היסטורי, חינוכי וחקלאי.
מקום שמהווה עטיפה נעימה לבית ספר "נוף ילדות" ומאפשר לתלמידים לחוות קשר עם הטבע והחי בלב העיר.
 
היסטוריה:
שלוש שנים קודם להקמת בית הספר, בשנת 1867, ביקר קרל נטר בארץ ישראל. הוא בדק את מצבם של יהודי היישוב הישן והגיע למסקנה שלא ניתן להביא לשיפור במצבם הכלכלי אלא על ידי הכשרתם לעבודה חקלאית. בהיותו בירושלים הייתה לו הזדמנות לנאום בפני ציבור מתפללי בית הכנסת החורבה, שהיה אחד מבתי הכנסת החשובים בירושלים. הוא פנה לציבור ועורר אותם להתחיל ב"חיים חדשים", ואכן הצליח לשכנע את חברת "כל ישראל חברים" בפריז להקים את בית הספר החקלאי.
בית הספר הוקם על ידי נטר בי"ד באדר א' תר"ל (15 בפברואר 1870), ממזרח ליפו, דרומית לדרך יפו-ירושלים. הממשלה הטורקית נתנה לנטר רישיון לייסוד בית ספר חקלאי, והעניקה לו שטח של 2,600 דונם בחכירה עולמית בתשלום שנתי קטן "מתוך הכרה בערך המוסד הזה בחיי היהודים". היישוב הישן קיבל בברכה את הקמת בית הספר החקלאי.
מטרת המוסד הייתה להכשיר את הדור הצעיר להתיישבות חקלאית. 

כיום לומדים בבית הספר 1,500 תלמידים, והוא מוגדר כבית ספר ל"לימוד מדעי הטבע הסביבה והביוטכנולוגיה הנשענים על המשק החקלאי". המוסד, החולש על שטח של כ-3,000 דונם, כולל בתוכו בית ספר תיכון שש-שנתי חקלאי חילוני ("המדור הכללי") ותיכון חקלאי דתי ("המדור הדתי") ובית ספר שש שנתי ישראלי צרפתי מרשת אליאנס ("המסלול הישראלי-צרפתי").
החינוך:
 
"מקווה ישראל"-הוא גם  מתחם חינוכי, בתוך המתחם מתקיימים מגוון בתי ספר ייחודיים ופנימיות:
בית הספר הכללי: בית ספר שש שנתי, על אזורי(כיתה ז' עד י"ב) ובו תוכניות לימודים ייחודיות כגון: וטרינריה, ביוטכנולוגיה ועוד.  
בית הספר הדתי: המשלב מערכת של לימודים תורניים וכלליים עם חינוך לערכים. בביה"ס לומדים בנים ובנות מכיתות ז' עד י"ב ,לרוב בכיתות נפרדות.
בית הספר הישראלי צרפתי: בית ספר ייחודי בשיתוף ממשלת ישראלוצרפת, בית הספר המאופיין בתרבות הרב לשונית והרב תרבותיתשבו, תוך שימת דגש על רכישת הידע והשפות השונות. בנוסף בית הספר מהווה מקור ייחודיללימודי דיפלומטיה ויחב"ל, מדעים מדויקים, מדעי הטבע, מדעי הרוח וחקלאות.
פנימייה כללית:  מכיתות ט'- י"ב .
פנימייה דתית: מכיתות ט'- י"ב 

 
המשק:
 
ברחבי מקווה ישראל ישנו משק פורח, משגשג ועשיר אשר מהווה עטיפה ירוקה ומתווה את הנוף הכפרי בו שוכן בית הספר.
המטעים כוללים את ענף עץ הפרי של מקווה ישראל ובהם, שטחים מוריקים, חלקות אבוקדו ועצי תפוזים משגשגות. כ2580 עצים המשתרעים על 62 דונמים. ענף גידולי השדה משתרע על פני 2500 דונם, ובו גדלים: חיטה לגרעינים ולשחת, ואבטיחים. במסגרת ענף גידולי השדה משתלבים תלמידים מבתי הספר במתחם. כמו כן קיים ענף הנוי, מטופח ומתוחזק אף הוא על ידי התלמידים. ענף הנוי כולל שטח של 800 מ"ר ובו מדשאות, אדניות וערוגות. בנוסף קיים גם הגן הבוטני, הגן מרהיב ביופיווגדלים בו זנים ייחודים של צמחים ממינים שונים. ענף החממות, משתרע על פני 1 דונם ומשמש לגידול ירקות ממינים שונים בכל עונות השנה כגון: עגבניות, מלפפון, פלפל, שרי חציל ועוד..
בנוסף לאלו ישנם גם לול תרנגולות, רפת ובה 72 פרות המניבות חלב. אורווה, בה ניתן ללמוד רכיבה מערבית וכן מתקיימת רכיבה טיפולית. 

  גישת החינוך המונטסורית  
  החלום שלנו  
  תפקידי הצוות החינוכי  
  עזרים מונטסורים  
  הדגמות וידאו
  סרטוני מונטסורי מהעולם
  הסביבה החינוכית  
  ד"ר מריה מונטסורי  
  על מיקווה ישראל  
  כתבות
  להרשמה  
  לוח אירועים  
חדשות
רוצים לשאול שאלה?
פשוט - צרו קשר ונציג בית הספר יחזור אליכם

פותח ע"י סופטמדיה בניית אתרים